איך לכתוב בלוג מצליח ולאורך זמן?

מה אם היית יכולה לתת הרבה ערך לאחרים, לספר להם על העולם מזווית הראייה שלך,

ותוך כדי כך,  גם לחבר אליך, אל השירות או המוצר שלך?

בלוג, זו בדיוק הדרך לעשות את זה.

לכתוב בלוג מרתק, שמוקדש לנושא שמעניין אותך ורלוונטי מאוד לקהילה שלך, זו הזדמנות מצויינת לדבר עם הקהל שלך בנחת ולעומק (בלי הקצרנות של פייסבוק…).

 

אז החלטת שאת פותחת בלוג (בשעה טובה :))!

אני מאמינה שכל דבר שאנחנו רוצות לעשות היטב, כדאי ללמוד מהטובות ביותר בתחומן.

הפעם יש לי את הכבוד לארח כאן לדיבור צפוף על בלוגים וטיפים לכתיבת בלוגים,

את ה-מומחית הישראלית לענייני בלוגים, הבלוגריסטית המצליחה

שירלי שכותבת את בלוג הלייף סטייל וההשראה החיים לפי שירלי.

בבלוג היא סיקרה לא מזמן, דרך אגב, את המוצרים שלי לבעלות עסקים.

 

טל שפירהי שירלי, ברוכה הבאה, תגידי, מתי ולמה התחלת לכתוב את הבלוג שלך?

מאז ומתמיד אהבתי לכתוב. בתור ילדה הייתי כותבת סוג של יומן לעצמי. לרוב כתבתי על כל מיני דילמות בחיי היומיום שלי. תמיד היה לי חשק לקבל תגובות מהיומן שלי – שיעזור לי להחליט לקבל החלטות, או שיראה לי תמיכה כשאני קצת בבאסה. זו היתה הסיבה שפתחתי את הבלוג הראשון שלי. אחר כך התפתח בי הרצון להיות סוג של עיתונאית, ופתחתי בלוג אחר שהזכיר במבנה שלו יותר מגזין בסגנון הלייף סטייל. ואז צץ בלוג אחר כי הרגשתי צורך לתעד את הטיולים שלי בעולם. כתיבה עוזרת לי להביע את עצמי, לסדר את המחשבות, לזכור דברים, לחוות אותם מחדש, לפנטז, ללמוד הרבה ובמקרים רבים – התובנות שעולות לי בזמן הכתיבה, עוזרות לי להשתפר בכל מיני תחומים ולשפר את איכות החיים שלי.

 

איך בחרת דווקא בנושא הזה של לייפסטייל? לא מובן מאליו במדינתנו הקטנה..

כתבתי פשוט על מה שעניין אותי, קודם כל כדי לעשות סדר בראש ולנקות את הנפש. חשבתי שאם אלה נושאים  שממש מעניינים אותי, כנראה  שיש שם עוד הרבה נשים שחולקות את אותן אהבות שלי, ומחפשות מידע מעניין על התחומים האלה. התחלתי לכתוב בבלוג ממש כשצצו פלטפורמות הבלוגים הראשונות בארץ, כמו ישראבלוג ותפוז. בזמנו חשבתי שאין מספיק בלוגים שמקבצים במקום אחד את כל מה שנשים כמוני באמת מתעניינות בו. היה חשוב לי ליצור גם מקום שהוא נעים ואסתטי לקריאה, ולא ליצור בלוג עם מליון צבעים, כמו שהרבה בלוגרים היו עושים פעם.

 

רגע, לכתוב בלוג? זה לא גוזל המוןןן זמן? את עושה במקביל דברים נוספים?

לכתוב בלוג אכן גוזל ממני לא מעט זמן, אבל לא בגלל שקשה לי לכתוב, אלא יותר בגלל שקשה לי להפסיק לכתוב :) כשכותבים על משהו שאוהבים, תמיד יש הרבה מה לספר עליו. לרוב אני לא מרגישה את הזמן תוך כדי כתיבה. אני יכולה להתחיל ב- 8 בבוקר, ולסיים ב- 12 בצהריים, או לפעמים אפילו בערב, כי באמת אני ממש אוהבת לכתוב. למעשה זו גם העבודה שלי כשכירה – כשאני לא כותבת לבלוג, אני כותבת ועורכת מאמרים ותוכן שיווקי ללקוחות בחברת פרסום גדולה, אבל בזמן העבודה אני תמיד מחכה לסופ"ש. אני בדרך כלל תופסת את יום שישי ומוציאה על הדף את הכל, ואחר כך עורכת בצורה מסודרת יותר, מתמצתת, מחלקת כותרות, עושה הגהה ומעלה את הפוסט לאוויר.יש הרבה בלוגריות שעובדות באופן ממוקד יותר, לפי לוח זמנים. מקצות שעה לכתיבה, שעה לעריכה וזהו – הפוסט מתפרסם. הפוסטים שלהן לרוב קצרים יותר.

מה עדיף לדעתך בבלוג, לכתוב פוסטים קצרים או ארוכים?

כל העניין זה שאין באמת חוקים. לא צריך לכתוב מגילות, אם זה לא בא בקלות. לפעמים פוסט קצר ומתומצת הוא עדיף יותר מפוסט ארוך שמרגישים את "המריחה" בכתיבה.
טל שפיר

את כבר עושה את זה לא מעט שנים. אז ספרי, איך את שואבת השראה לפוסטים שלך?

אני קודם כל כותבת על מה שמעניין אותי, אבל חשוב לי כמובן שיהיו לי עוקבות קבועות, ולכן כשאני מרגישה תקועה אני פשוט גולשת לקבוצות בפייסבוק שאני יודעת שעוסקות בתחומי עניין דומים. אני קוראת על מה העוקבות הפוטנציאליות שלי מדברות, ומה הן שואלות – והרבה פעמים ככה נוצרים פוסטים מאוד פופלריים.

 

 

 

מה את עושה ברגעים שאין לך חשק לכתוב? איך את שומרת על המוטיבציה?

אין הרבה רגעים אלה, אבל לפעמים אם אני חולה, בחופשה או עסוקה במשהו אחר, אז אני לא מספיקה לפרסם פוסט באותו השבוע. כשאני חולה אני מנסה לזכור שהגוף שלי מאותת לי שהוא צריך הפסקה, ואני מכבדת אותו ונותנת לו את הזמן להתאושש מהכתיבה. ואם סתם אני עסוקה או בחופשה, אני זוכרת שכל יום זו הזדמנות חדשה לכתוב. לדעתי, אם לפעמים אין מוזה או חשק לכתוב – זה לא סוף העולם. זה יבוא כשזה יבוא, ולא צריך להילחץ או להרגיש רגשות אשם – כי זה לא ממש עוזר להחזיר את החשק. עדיף להיות פחות ביקורתיים ויותר אמפטיים כלפי עצמנו.

מסכימה לגמרי. יש לך איזה נשק סודי גם נגד דחיינות? איך את מתגברת על הדחיינות?

אני משתדלת תמיד לתכנן ולדייק את עצמי בכל תחילת שנה, בכל רבעון, בכל חודש ובכל שבוע מחדש כדי למצוא את התכנים הרלבנטיים לבלוג שלי. אני משתמשת ביומן ובאפליקציות שמתזכרות אותי שיש דברים לעשות, וזה ממש מדרבן אותי לעשות ולדבוק בתוכניות שלי לגבי הבלוג. אני מודה שמדי פעם אני נוטה עדיין לדחות דברים אחרים שלא קשורים לבלוג, ושיש לי עוד על מה לעבוד ולהשתפר בו. אבל זה מה שהופך אותי לאנושית :)

 

מה הדבר שאת הכי אוהבת בכתיבה בכלל ובכתיבה בבלוג?

כשאני כותבת אני מרגישה תחושת סיפוק אדירה. אני אוהבת להעביר חוויה שחוויתי, לספר על מקרה שנתקלתי בו או להעביר מידע שאני חושבת שיכול לעזור לאחרים. זה מרגיש תחושה של טיהור כזה, קצת כמו שמרגישים אחרי שיחה מלב אל לב עם החברה הכי טובה מהתיכון.

 

מה הדבר הכי מגניב שקרה לך בעקבות הבלוג?

לפעמים פונים אליי כל מיני חברות ועסקים כדי שאני אסקור את המוצרים או השירותים שלהם. הדבר הכי מגניב זה ללא ספק אירוח במלונות ובכל מיני אטרקציות תמורת סיקור בבלוג ובערוץ היוטיוב שלי.

 טל שפיר

וואו, נשמע חלומי.. ומה התוכניות שלך לעתיד?

החלום הכי גדול שלי זה להפוך את הבלוג שלי למקור הפרנסה העיקרי שלי, ולהמשיך ליהנות בזמן שאני כותבת ומתפעלת את כל המערך הזה שכבר התפתח להרבה יותר מבלוג. יש לי גם עמוד וקבוצה בפייסבוק, יוטיוב ועוד כל מיני רשתות חברתיות. אני עדיין חושבת איך להפוך את החלום הזה למציאות, אבל אני מאמינה שעם עשייה נכונה, זה עוד יכול להתגשם.

ורגע לפני סיום, מה העצה הכי טובה שאת יכולה לתת למי שקוראת אותנו עכשיו ורוצה לכתוב בלוג מצליח?

העצה הכי טובה שאני יכולה לתת היא קודם כל להתאזר בסבלנות. מבלי להישמע קלישאתית, אני רוצה להזכיר שגם את רומא לא בנו ביום אחד. הרבה בלוגריות מאמינות שישר ימצאו את הבלוג שלהן, הבלוג שלהן יהיה במקום הראשון בגוגל, ויהיו להן מיליון עוקבים. אז כן, חשוב להאמין בעצמנו, אבל עוד יותר חשוב לפעול. לגוגל לוקח זמן לסרוק את כל האתרים ברשת, וייקח לו כמה חודשים טובים למצוא את הבלוג שאתן כותבות. חשוב להיות סבלניות, ולא לתת לזה לייאש אתכן. אל תתביישו תמיד, ובמיוחד בתחילת הדרך, להזמין לבלוג את כל מי שאתן מכירות כדי שהם יקראו. חלקם יהפכו לקוראים קבועים, וחלקם אפילו יזמינו את המכרים שלהם כדי לקרוא את הבלוג. ככה לאט לאט תמצאו את העוקבים שלכן, והבלוג יתחיל להפיץ את עצמו ולצבור קהל.

תודה רבה שירלי, אין לי ספק שעם ההתמדה, הכישרון והנחישות תגשימי את כל החלומות :)